Zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich gminy Nekla, związanych z osadnictwem olęderskim stanowił cel powstania wystawy historycznej, opracowanej przez Witolda Przewoźnego.
25 sierpnia o godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w kościele poewangelickim w Nekielce, poprzedzone wykładem autora wystawy o osadnictwie olęderskim. Wśród przybyłych gości byli potomkowie osadników olęderskich, obecnie mieszkający w Australii. Spotkanie uświetnił swoją obecnością także Marek Niedźwiecki, który przyznał, że jest zaskoczony i zainteresowany naszą lokalną historią oraz działaniami związanymi z zachowaniem pamięci o osadnikach. Wystawa przedstawia dostępne materiały, które mogą odtworzyć ich historię, ich losy, udokumentować krajobraz, który dzięki ich pracy i uporowi kilku pokoleń ludzi został na tych terenach w sposób charakterystyczny uformowany. Wystawa przyczyni się do ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla okolic Nekli, jak i całego Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie uświetnił występ Męskiego Zespołu wokalnego Kairos z Lublina.
Wystawa jest realizowana w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2012-2013.
Anna Mantorska