Między obawą a nadzieją (relacja)
W ramach projektu „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie historii i kultury Olędrów polskich” 16 września br. w Nekielskim Ośrodku Kultury zorganizowany został wykład otwarty, dotyczący migracji ludności wyznania luterańskiego do Australii. Zatytułowany „ Między obawą a nadzieją. Emigracja ze Środkowego Nadodrza i okolic Nekli do Australii. Przyczyny, ludzie i miejsca” dotyczył uchodźstwa z terenów dawnego pogranicza Brandenbursko – Śląsko – Wielkopolskiego. Niedzielnym gościem i jednocześnie autorem prelekcji była dr Anitta Maksymowicz - kustosz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, autorka wielu publikacji z zakresu szeroko pojętej emigracji polskiej do Australii w XIX i XX wieku.
Podczas wykładu, w sposób niezwykle interesujący zaprezentowane zostały przyczyny, przebieg i rozmiar emigracji oraz początki osadnictwa w Australii Południowej. Poza wieloma informacjami dotyczącymi charakterystyki poszczególnych grup migracyjnych, Pani Anita naświetliła problematykę organizacji podróży na Antypody i omówiła kwestię wpływu, jaki uchodźcy mieli na kształtowanie się osadnictwa na nowym kontynencie. Nie zabrakło również akcentów nekielskich – historii losów osadników olęderskich z okolic Nekli, których ruchy migracyjne były silnie powiązane z istniejącą sytuacją społeczno-polityczną. Wykładowi Pani Anity towarzyszyła pięknie przygotowana prezentacja, składająca się z fotografii, które Pani kustosz przywiozła z podróży po Australii. Zaprezentowane zostały również fragmenty filmu, będącego rekonstrukcją tamtych wydarzeń. Wykład dr Maksymowicz był dla słuchaczy prawdziwą przyjemnością i to nie tylko ze względu na posiadaną wiedzę. Ci którzy mieli okazję poznać Panią Anitę wiedzą doskonale, że oprócz profesjonalnego przekazu, potrafi zbudować swoistą atmosferę bliskości i porozumienia.
Zainteresowanych szerzej tematem odsyłam do książki autorstwa pani dr Maksymowicz pt. „Emigracja z pogranicza Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski do Australii Południowej w latach 1838 – 1914”. Książka pokazuje fenomen migracji trwających przez ponad 70 lat. Publikacja traktuje o pielęgnowaniu tożsamości i tworzeniu się odrębności kulturowej osadników w Australii. Opisuje ich znaczenie, religię, tradycję, język – naprawdę gorąco polecam, doskonała pozycja na długie jesienne wieczory.
Wiesława Kaczmarek