„Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.
Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia nieprawidłowych zmian w piersi jest mammografia - badanie bezpieczne i bezbolesne. Rak piersi wcześnie wykryty może być w pełni uleczalny.”
W całym kraju realizowany jest program profilaktyczny skierowany do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Pomimo wielu starań nie osiągamy niestety w gminie Nekla nawet 50% wykonanych mammografii wśród kobiet uprawnionych do bezpłatnych badan profilaktycznych. Dotychczas na 749 kobiet uprawnionych- z bezpłatnego badania skorzystało zaledwie 336 kobiet czyli 44,86 %. Do przebadania pozostało 413 kobiet.
Konieczne jest propagowanie samobadania piersi oraz profilaktycznego badania mammograficznego wśród wszystkich kobiet naszej społeczności.
Kobieta z rakiem piersi potrzebuje wsparcia na wszystkich etapach choroby.
Zaraz po jej rozpoznaniu. W czasie oczekiwania na operację. Wkrótce po przebytym leczeniu operacyjnym. W kolejnych miesiącach chemioterapii, kiedy musi przetrwać dni i tygodnie gorszego samopoczucia. A potem po skutecznym leczeniu…. potrzebne jest wsparcie i zrozumienie w codziennym życiu.
Oprócz pomocy medycznej w tej przewlekłej chorobie istotna jest wzajemna pomoc kobiet doświadczonych rakiem piersi. Wzajemne wspieranie się w pokonywaniu raka.
Ważne jest też propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób nowotworowych (m.in: raka szyjki macicy, raka płuc, raka jelita grubego, raka prostaty….) skierowane do całej społeczności.
W całej Polsce działają Klubu Amazonek, które z powodzeniem realizują wszystkie te cele i zadania.
W dniu 13 Sierpnia 2012 z inicjatywy i na zaproszenie lek. Andrzeja Paciorkowskiego oraz mgr położnictwa Natalii Bukowskiej–Marszałkowskiej spotkały się w Przychodni „AMICOR” Panie obciążone wywiadem raka piersi. Na spotkaniu organizatorzy przedstawili propozycję powołania w Nekli samodzielnego Klubu Amazonek. Uczestniczy spotkania uzgodnili, że warto podjąć taką próbę. Jako podstawę celów i zasad działania postanowiono przyjąć cele i zasady statutowe obowiązujące w ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Ustalono też zorganizowanie zebrania założycielskiego na dzień 17 września. Na zebranie to zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które mogłyby wnieść istotną pomoc w realizację projektu.
Zebranie organizacyjne odbyło się w dniu 17. 09.2012 w Nekielskim Ośrodku Kultury.
Honorowym gościem była Pani Krystyna Wechmann-Prezes Zarządu ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” . Pani Krystyna okazała się od samego początku gorącym zwolennikiem powstania Stowarzyszenia „Amazonki” w Nekli oraz zadeklarowała wszechstronną pomoc swoją i Federacji w dalszych działaniach. Oprócz Inicjatorów powołania Stowarzyszenia i kobiet obciążonych wywiadem raka piersi udział wzięli:
- Barbara Kubiak –Prezes Średzkiego Towarzystwa „Amazonki” wraz z trzema przedstawicielkami Średzkiego Towarzystwa
- Aleksandra Kujawa- dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury
- Agnieszka Janaszak –Staszak- kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nekli
- Tomasz Chromiński- fizjoterapeuta z Zakładu Fizjoterapii w Nekli
- Danuta Paciorkowska – lekarz Przychodni „AMICOR”
Natalia Bukowska- Marszałkowska przedstawiła podstawowe wiadomości o raku piersi. Wskazała grupy szczególnie narażone na zachorowanie. Omówiła zasady profilaktyki i korzyści wynikające z wczesnego wykrycia choroby.
Prezes Krystyna Wechmann w przygotowanej prezentacji przedstawiła historię Federacji. Pokazała inicjatywy realizowane na rzecz kobiet z rakiem piesi, zapoznała z działaniami Amazonek na terenie całej Polski. Pokazała też wiele zdjęć ze spotkań ze znanymi ludźmi z całego świata, którzy popierają działania Stowarzyszenia „Amazonki” . Prezes Barbara Kubiak przedstawiła działania jakie mogą podejmować „Amazonki” w małych społecznościach, miastach i miasteczkach. Zachęcała do wzajemnego wspierania się w walce z rakiem. Pokazała też jak Amazonki potrafią wspólnie znajdować radość w codziennym życiu.
Do sprawnego działania Stowarzyszenia oprócz działań Grupy Założycielskiej potrzebna jest pomoc wielu życzliwych osób i instytucji. Inicjatorzy powstającego Stowarzyszenia uzyskali zapewnienia wszechstronnej pomocy i współpracy od Aleksandry Kujawa- dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury, Agnieszki Janaszak –Staszak- kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Tomasza Chromińskiego- z Zakładu Fizjoterapii. Te deklaracje współpracy wzbudziły nieukrywany podziw Prezes Krystyny Wechmann. Podczas zebrania postanowiono wyłonić reprezentantki powstającego stowarzyszenia i powierzyć im rolę pełnomocników Nekielskiego Stowarzyszenia „Amazonki” w okresie założycielskim. Po zrealizowaniu programu spotkania nastąpiły rozmowy, pojawiły pomysły, plany na najbliższe miesiące na koniec też wspólne zdjęcia.
Na kolejnym spotkaniu w dniu 26 września ustalono plan na najbliższe miesiące. Prowadzone będą działania mające na celu zarejestrowanie Nekielskiego Stowarzyszenia „Amazonki” . Niewątpliwie potrwa to kilka miesięcy. Jednak w tym czasie nie będziemy bezczynni. Przyjęty został pogram comiesięcznych spotkań. Planowane jest spotkanie spotkania edukacyjne z położną, pielęgniarką onkologiczną, onkologiem, psychologiem, fizjoterapeutą….
Najbliższe spotkanie zaplanowano na 22 października od godziny 18.00 w Nekielskim Ośrodku Kultury. Zapraszamy na to spotkanie wszystkie Panie. Zajęcia „Samobadanie jako profilaktyka raka piersi” połączone z warsztatami praktycznych umiejętności poprowadzi mgr położnictwa Natalia Bukowska-Marszałkowska.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi.
„Rak piersi wcześnie wykryty może być w pełni uleczalny”
mgr Natalia Bukowska- Marszałkowska
lek. Andrzej Paciorkowski