15 grudnia 2012 r., w hotelu Barczyzna miały miejsce wydarzenia będące kolejną częścią i jednocześnie podsumowaniem projektu rozpoczętego w sierpniu tego samego roku. W przyjętych ramach projektu Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich, w ciągu kilku ostatnich miesięcy odbyło się wiele ciekawych spotkań, prelekcji, wystaw i koncertów mających na celu propagowanie historii i kultury Olędrów polskich oraz odkrywanie i promowanie historii naszego regionu.
Udziałem ostatniego z cyklu spotkań były takie wydarzenia jak; prelekcja Witolda Przewoźnego – kustosza muzeum etnograficznego w Poznaniu, poruszająca tematykę tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Olędrzy w mojej okolicy/gminie/powiecie” oraz występ znanego już dobrze publiczności Męskiego Zespołu Wokalnego "KAIROS" pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Szczególnie zainteresowani projektem mogli również nabyć publikację zatytułowaną Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei, stanowiącą zbiór artykułów o historii osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli, dziejach emigrantów w Australii oraz opis działań podejmowanych w Gminie Nekla w celu popularyzacji tematyki olęderskiej.
Słynny z wcześniejszych, doskonałych wystąpień, Witold Przewoźny nie zawiódł i tym razem. Już na samym początku uroczystości udało mu się przenieść słuchaczy w niesamowity i mistyczny świat wierzeń i tradycji, związanych z tak ważnymi dla nas obchodami świąt Bożego Narodzenia. Przygotowana z dużą dbałością prezentacja, ukazała nie tylko świat chrześcijańskich tradycji, ale odniosła się również do starych pogańskich zwyczajów. Mimo, że Boże Narodzenie ma swoją solidną podstawę teologiczną, wyrażoną niegdyś w słynnych dyskusjach scholastycznych średniowiecza, to 25 grudnia wybrano na dzień narodzin Chrystusa, nie na podstawie informacji biblijnych, lecz ze względu na świętowany przez Rzymian dzień, kiedy to na półkuli północnej następuje przesilenie zimowe. Pierwotnie, to lęk człowieka przed zapadającymi ciemnościami i radość z wydłużającego się dnia, spowodowały czas świąteczny w tym okresie. Pogańskie święto zostało zaadoptowane w czasie późniejszym przez kościół chrześcijański, stopniowo wzbogacając się o inne obrzędy. Zawsze jednak był to czas radości, przystrajania domów i obdarowywania się podarkami. Solidne przesłanie kulturowe i teologiczne w prelekcji Pana Witolda, zbudowały przekaz, który pokazał, jak podobne obawy, lęki , oczekiwania, towarzyszą ludziom, bez względu na czasy w których żyjemy, jak ważne jest zachowanie tradycji, kultury, wiary ,aby nie zatracić własnej tożsamości. Konkluzja od wieków pozostaje niezmienna - człowiek potrzebuje miłości, dobroci, wiary. By w pełni realizować swoje człowieczeństwo, potrzebuje również powrotu do korzeni.
Po zakończonej prelekcji zaprezentowane zostały najlepsze prace konkursowe o tematyce olęderskiej. Burmistrz Miasta i Gminy Nekla - Karol Balicki wręczył uczestnikom konkursu wyróżnienia i nagrody. Młodzież wykazała wiele inwencji twórczej. Wśród nagrodzonych prac znalazły się różne gatunki literackie. Najciekawsze pozycje zostały odczytane przed publicznością.
Kontynuacją tematyki świątecznej był koncert Męskiego Zespołu Wokalnego "KAIROS" pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Zespół w trzech odsłonach, wykonał piękne pieśni ormiańskie, gruzińskie oraz kolędy polskie i ukraińskie. W pierwszej odsłonie koncertu, niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia był towarzyszący zespołowi solista z Armenii - Aszot Martirosyan, który zachwycił słuchaczy wykonaniem obrzędowych i ludowych pieśni ormiańskich. Przy dźwiękach bębna, Aszot Martirosyan zabrał nas w niezwykłą muzyczną podróż, pełną wzruszeń , tęsknot i mistycznych akcentów. W pieśniach poświęconych Bogu, ziemi, zwierzętom i miłości, artysta fascynował nie tylko głosem i muzyką, ale również niesamowitą szczerością przekazu, która hipnotyzowała słuchających. Mimo, że słowa pieśni były w języku ormiańskim, to jednak wszystkim obecnym udzieliła się tęsknota, miłość i wzruszenie zawarte w pieśniach Aszota. Borys Somerschaf powiedział kiedyś - muzyka, to język uniwersalny i nieistotne jest, że kompozycje pochodzą z różnych stron świata – wspólnie tworzą pieśń wieczności. Tego wieczoru słowa te odczuwaliśmy szczególnie silnie.
Część oficjalna wieczoru zakończyła się występem uczestników warsztatów wokalnych, prowadzonych w ramach projektu przez Borysa Somerschafa. Zaprezentowane zostały fragmenty musicalu Metro, które publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Cześć oficjalna wydarzenia przerodziła się w długie wieczorne biesiadowanie. Jak zwykle mogliśmy liczyć również na artystów z zespołu Kairos, którzy mimo zmęczenia towarzyszyli nam do końca, umilając czas pięknym, pełnym pasji śpiewem.
Wiesława Kaczmarek
Foto: Waldemar Odrobny