Szanowni Rodzice dzieci sześcioletnich,
w z związku uchwaleniem przez Sejm RP w dniu 19 marca 2009 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, dzieci sześcioletnie od 1 września 2009 roku mogą rozpoczynać naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Naukę w wieku 6 lat może rozpocząć dziecko, które:
- było objęte wychowaniem przedszkolnym w roku poprzedzającym naukę,
- lub posiada właściwą opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Gmina Nekla jest gotowa na uruchomienie dla tych dzieci klas pierwszych. Jednak warunkiem ich powstania jest odpowiednia liczba zapisanych dzieci. W sytuacji braku wystarczającej liczby zgłoszeń powstaną klasy mieszane dla sześcio- i siedmiolatków. Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo dzieci, władze gminy we współpracy z dyrektorami szkół podjęły szereg działań mających na celu stworzenie optymalnych warunków rozwoju i nauki dla dzieci sześcioletnich.
W ramach podjętych działań udało się przygotować sale składające się z części służącej do nauki i osobno z części służącej do zabawy dziecka. Nasza Gmina może pochwalić się również bardzo dobrze urządzonymi placami zabaw dla najmłodszych uczniów przy trzech szkołach podstawowych.
Doskonale przygotowana kadra pedagogiczna wraz ze specjalistami dzięki stosowaniu różnorodnych innowacyjnych metod i form pracy gwarantuje najmłodszym uczniom profesjonalną opiekę i naukę w atmosferze akceptacji i zrozumienia. Wszystkie szkoły w naszej gminie uczestniczyły w programie realizowanym w ramach projektu systemowego finansowanego ze środków unijnych „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej” w ramach którego nauczyciele najmłodszych klas doskonalili swoje umiejętności pracy z uczniami. Szkoły zostały doposażone w pomoce dydaktyczne pozwalające lepiej dopasować nauczanie do indywidualnych potrzeb dziecka. Ponadto, każda ze szkół uczestniczyła w rządowym programie „Radosna szkoła”, dzięki czemu udało zakupić się pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole. Staramy się zapewnić dzieciom optymalny poziom rozwoju psychicznego, fizycznego i poznawczego – zgodnie z ich potrzebami i możliwościami.
Karol Balicki
Burmistrz Miasta i Gminy Nekla
Rozmowa z Katarzyną Nowaczyk, kierownikiem Referatu Organizacyjnego i Oświaty oraz Robertem Andrzejczakiem, dyrektorem Zespołu szkół w Nekli
Anna Mantorska: Trudna decyzja związana z posłaniem 6-latka do szkoły spędza sen z powiek wielu rodzicom. W jaki sposób można określić, czy dziecko 6-letnie jest gotowe do rozpoczęcia nauki w I klasie?
Katarzyna Nowaczyk: Najważniejsze jest, by dziecko, które przychodzi do I klasy, było ciekawe świata i nie bało się szkoły. W podjęciu decyzji powinien pomóc rodzicom nauczyciel w przedszkolu. Jeśli są problemy, trzeba wybrać się z dzieckiem do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Należy podkreślić, że programy wychowania przedszkolnego są dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Przygotowując programy wychowania przedszkolnego nauczyciele mają na uwadze doskonalenie wcześniej nabytej przez dziecko wiedzy i umiejętności poprzez stawianie dziecku do rozwiązywania coraz trudniejszych zadań. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dziecko w ramach edukacji przedszkolnej m.in. uczy się funkcjonowania w grupie, rozwija umiejętności mówienia (słuchania, opowiadania, odpowiadania na pytania) oraz umiejętności manualne (wycinanie, rysowanie). Jeśli więc rodzice dziecka sześcioletniego podejmą decyzję, aby dziecko nie podejmowało nauki w szkole podstawowej i dziecko pozostanie jeszcze rok w edukacji przedszkolnej, będzie ono doskonalić i rozwijać posiadane umiejętności.
A.M. A co w nowego w takim razie oferuje szkoła?
K.N. Szkoła stworzy dziecku przyjazne i bezpieczne warunki do nauki i zabawy. Szkoła zapewni opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz specjalistów, w tym psychologa, logopedy. Zadba o realizację w klasie I podstawy programowej dla zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej, w ramach następujących dziedzin: polonistycznej, muzycznej, plastycznej, społecznej, przyrodniczej, matematycznej, zajęć komputerowych, zajęć technicznych, wychowania fizycznego, języka obcego; liczne zajęcia dodatkowe dla dzieci z klas I-III; odpowiednio wyposażone sale, z częścią przeznaczoną na naukę oraz rekreację i zabawę; zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przed i po zajęciach edukacyjnych, w grupie rówieśników.
Anna Mantorska: Jak Pana zdaniem 6-latki radzą sobie w szkole?
Robert Andrzejczak: W tym roku do klas pierwszych chodzi siedmioro 6-latków. Dzieci są przygotowane dobrze, niektóre bardzo dobrze. Na początku dzieci miały problem z przyswajaniem norm społecznych, ale szybko to nadrobiły. Właściwie po miesiącu pobytu w szkole różnic pomiędzy sześcio a siedmiolatkami nie było wcale.
A.M.: Czy Zespól Szkół w Nekli jest gotowy na przyjęcie 6-latków w 2013 r.?
R.A.: Rok temu naukę w pierwszej klasie rozpoczęło troje 6-latków, w tym już siedmioro. Mamy więc już doświadczenie, mamy bazę (odpowiednio przygotowane i wyposażone klasy, świetlicę, dużą ofertę zajęć pozalekcyjnych). Liczę że we wrześniu 2013r. będzie można utworzyć klasę złożoną tylko z dzieci 6-letnich. Zachęcam gorąco Rodziców do tego tym bardziej że rok 2014 kiedy to do szkoły trafią dwa roczniki będzie dla nas szczególnym organizacyjnym wyzwaniem. Nie da się też wtedy uniknąć zajęć na dwie zmiany. Chciałbym równocześnie zaprosić wszystkich rodziców i ich dzieci na drzwi otwarte, które odbędą się w szkole w Nekli dnia 6 marca 2013r. o godzinie 17.30. Będziecie mieli Państwo możliwość zobaczenia szkoły, porozmawianie ze wszystkimi nauczycielami, zobaczyć na żywo zajęcia, izby lekcyjne.