We wrześniu nekielskie 3-latki pójdą do nowego przedszkola. Ile to już minęło lat oczekiwania na zapewnienie nowoczesnego i przyjaznego dla przedszkolaka otoczenia. Zmieniały się władze, a temat obecnego przedszkola mieszczącego się w ruinach nekielskiego pałacu zawsze pozostawał. Przy każdej możliwej okazji mogłem usłyszeć o zgrzybiałych i zawilgoconych salach, o niedogrzanych lub przegrzanych pomieszczeniach, do tego należałoby dodać chociażby warunkowe zgody Sanepidu na funkcjonowanie kuchni. Zawsze było coś ważniejszego: kanalizacja, drogi, a ostatnio oczyszczalnia ścieków. W poprzednich latach łudzono się jeszcze, że będzie możliwość pozyskania środków unijnych na ten cel, ale tych środków nie było i nie ma nadal.
Jaki więc mamy plan na poprawę sytuacji?
Przeciwnicy mojego rozwiązania mogą zaproponować tylko jedno: budowę nowego przedszkola. Dobrze, możemy iść w tym kierunku, ale od razu proszę powiedzieć wszystkim mieszkańcom, że przez następne kilka lat nie powstanie w gminie NIC. Przecież ledwo co otrząsnęliśmy się po budowie oczyszczalni ścieków (9 mln kredytu) a tu już trzeba by było realizować kolejną inwestycję, za 5 może nawet 6 mln złotych. Kogo na to stać ? Na pewno nie naszą gminę!
Idziemy przetartymi szlakami!
Proponowane przeze mnie rozwiązanie stosowane jest już w wielu gminach (np. w Swarzędzu). Polega na powołaniu publicznego przedszkola prowadzonego przez osobę fizyczną. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie przewiduje polskie prawo w ustawie z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty. Przedsiębiorca otrzymuje wówczas równowartość kwoty jaką obecnie wydajemy na jednego przedszkolaka (ok. 600 zł). Dotacja od gminy gwarantuje realizację podstawy programowej, czyli słynnych pięciu godzin za darmo, nadal będzie za darmo. Jest to dotacja na przedszkolaka! Jej wielkość uzależniona będzie od liczby dzieci w nowym przedszkolu.
Wiemy już, że tak jak obecnie za pobyt dziecka przez pięć godzin rodzice nie będą ponosili żadnych kosztów. Co dalej? Rekrutacja do takiego przedszkola musi odbywać się na zasadzie powszechnej dostępności. Wszystkie dzieci z rejonu funkcjonowania nekielskiego przedszkola będą mogły być przyjęte, co dotychczas nie było możliwe. O dzieci troszczyć się będzie wykwalifikowana kadra, częściowo będą to również przedszkolanki z przedszkola „Miś Uszatek”. Rodzice będą uiszczać opłaty na takich samych zasadach jak dotychczas. Jest to wynik moich negocjacji z przedsiębiorcą. Tak naprawdę był to jeden z podstawowych warunków jaki musiał być spełniony, aby takie rozwiązanie zostało przeze mnie zaakceptowane. Chciałbym również uspokoić rodziców, że do nowego przedszkola przyjadą pyszne obiady ze szkół z terenu naszej gminy.
Zyskają dzieci i ich rodzice, a co zyska gmina ?
W wyniku porozumienia gminy z podmiotem prywatnym będziemy mieli piękne nowoczesne przedszkole z placem zabaw i parkingiem. Gmina nie tylko nie poniesie żadnych kosztów związanych z wybudowaniem tego obiektu, ale również nie będzie ponosiła bezpośrednio kosztów związanych z jego funkcjonowaniem. Przedsiębiorca otrzyma dotację i musi za te środki utrzymać przedszkole na odpowiednim poziomie oraz zapewnić pięciogodzinny bezpłatny program nauczania. Podkreślę jeszcze raz, że nie zwiększą się opłaty ponoszone przez rodziców.
Takie rozwiązanie, co bardzo ważne z punktu widzenia finansów gminy, stabilizuje również kwotę przeznaczaną na funkcjonowanie przedszkola w Nekli. Jak pokazuje poniższa tabela koszty te corocznie znacznie rosły. W perspektywie pięciu ostatnich lat urosły ponad o ponad 70 % co stanowi blisko 500 tys. zł!
Trudno nam było wprowadzać jakiekolwiek próby oszczędności, ponieważ jak pokazuje kolejna tabela, głównie koszty związane z funkcjonowaniem przedszkola przeznaczane były na wynagrodzenia kadry.
Wysokość wynagrodzeń kadry pedagogicznej ustalana jest nie przez poszczególne samorządy, lecz poprzez organy centralne państwa.
Najważniejszy dla mnie jest fakt, iż proponowane przeze mnie rozwiązanie zakłada przyjmowanie do przedszkola wszystkich chętnych dzieci. Takiej gwarancji nie daje obecnie funkcjonujące przedszkole.
Zarówno dzieci jak i ich rodzice będą mogli cieszyć się z nowoczesnej infrastruktury i wyposażenia przedszkolnego.
Podsumowanie
Jestem pełen szacunku i uznania dla obecnego przedszkola „Miś Uszatek”. Jego 65-letnia działalność w sposób znaczący i zarazem piękny zapisała się w karcie historii naszej gminy. Sam z wielkim wzruszeniem wspominam beztroski czas jaki przeżyłem będąc przedszkolakiem w Misiu. Wspaniała kadra pedagogiczna oraz poznani tam nasi przyjaciele z pewnością wywarli ogromny wpływ na to, jakimi obecnie jesteśmy ludźmi.
Jednak będąc Burmistrzem Miasta i Gminy Nekla, muszę brać pod uwagę dobro całej gminy. Skoro funkcjonowanie przedszkola w naszej gminie może być tańsze, skoro gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych z jego budową, to jako osoba odpowiedzialna za racjonalne wydawanie naszych wspólnych pieniędzy, pochodzących z naszych wspólnych podatków, z pełną odpowiedzialnością przedstawiam niniejsze rozwiązanie. Zaoszczędzone pieniądze będą z pewnością przeznaczone na tak potrzebne inwestycje w naszej rozwijającej się gminie.
Karol Balicki
Burmistrz Miasta i Gminy Nekla