Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, której początek dał napad Niemiec hitlerowskich i ich sojusznika - Rosji Sowieckiej na Polskę. Wydarzenia te zapoczątkowały eksterminacje ludności polskiej, którą w szczególny sposób odczuliśmy my, mieszkańcy Wielkopolski. Już we wrześniu 1939 r. z rąk gestapo zginęło pierwszych czterech mieszkańców Kostrzyna.
Zebraliśmy się w miejscu, gdzie 74 lata temu polała się niewinna krew 28 naszych ojców i braci, którzy oddali swe życie za wiarę i ojczyznę.
Takich miejsc w naszych gminach jest więcej. Wspominaliśmy zamordowanych w lesie pod Węgierskiem oraz w Glince Duchownej, a także wszystkich mieszkańców gmin Kostrzyn i Nekla zamordowanych lub poległych w czasie II wojny światowej.
Przeszliśmy trasą, która była drogą krzyżową naszych męczenników. Byli wśród nich nauczyciele, urzędnicy, rzemieślnicy i robotnicy. Ich śmierć stanowiła nie tylko wielką tragedię dla osieroconych rodzin, ale również przeszyła bólem - serca wszystkich Polaków!
Nie ulega wątpliwości, że dokonana w dniu 20 października 1939r. w Kostrzynie egzekucja, była zbrodnią ludobójstwa. Polegała ona na zabójstwie osób należących do określonej polskiej grupy narodowej w celu jej wyniszczenia.
Z zebranego materiału dowodowego wynika, że zamordowani Polacy nie popełnili żadnego przestępstwa, za które mogliby ponieść konsekwencje. Wobec tych osób nie przeprowadzono prawdziwego postępowania sądowego. Nie wydano wobec nich wyroków, a jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, że byli Polakami!
Zbrodnia jaka została popełniona na kostrzyńskim Rynku przez oprawców spod znaku swastyki była ogniwem w łańcuchu mordów popełnionych na ludności 12 miast wielkopolskich w dniach 20 i 21 października 1939 roku.
Pamięć owej tragedii, która wydarzyła się na kostrzyńskim Rynku musi trwać! Istotnym jest by o ówczesnych wydarzeniach pamiętać i przekazywać młodemu pokoleniu! Kieruję wiec słowa prymasa tysiąclecia:
"Naród bez dziejów, bez przeszłości, staje się narodem bezdomnym - bez przyszłości"
UM KOSTRZYN