Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne stara się różnicować tematykę organizowanych spotkań. W niedzielę 17 listopada 2013 r. w sali NOK zebrało się spore grono sympatyków ogrodów aby uczestniczyć w spotkaniu z p. Elżbietą Guzikowską-Konopińską, autorką książki „Ogród japoński” wydanej wiosną 2013 r.
Pani Elżbieta jest właścicielką ponad siedmiohektarowego Ogrodu Botanicznego w Brzeźnie, tuż za zachodnią granicą Gminy Nekla. Ogród założony został przed dwudziestu laty na pięknej skarpie, na tenarach porolniczych. Układ przestrzenny ogrodu zaprojektowany i stworzony został od podstaw przez jej rodzinę. W ogrodzie wyodrębniono strefy tematyczne, zwane „pokojami ogrodowymi”, takie jak rosarium, kalinarium, ogród roślin skrętnolistnych, płaczących, iglaków, lilaków, klonów, magnolii, roślin kulistych. Zwieńczeniem dzieła i dumą właścicielki ogrodu jest ogród japoński. Wiedza teoretyczna i doświadczenie zdobyte przy urządzaniu tego ogrodu sprawiły, że bohaterka naszego spotkania zdecydowała się napisać książkę „Ogród japoński” oraz zainteresować potencjalnych czytelników ideą i przesłaniem, jakie niesie taki ogród. Z drugiej strony służy radą przy urządzaniu takiego miejsca. Efektem jej pracy jest imponujące, bogato ilustrowane fotografiami dzieło, zachęcające do działania.
Podczas spotkania autorka opowiadała jak się narodziło jej zainteresowanie ogrodem japońskim. W czasie kilkuletniego pobytu w Niemczech swój wolny czas przeznaczała na lekturę książek związanych z tematyką ogrodową, a szczególnie z ogrodami japońskimi. Tam się narodziła fascynacja ideą ogrodów japońskich, skupiającą różne dziedziny wiedzy, tworzącą pewnego rodzaju filozofię, której efektem jest dobroczynne oddziaływanie ogrodu na psychikę człowieka.
Pani Elżbieta zachęcała zebranych do podjęcia prób tworzenia mini ogródków w stylu japońskim, niewymagających wielkiej przestrzeni, możliwych do zrealizowania wokół naszych domów.
W przerwie uczestnicy spotkania zostali poczęstowani kawą i ciastem przygotowanym przez kol. Leokadię Sip. Serdecznie dziękujemy!
Podczas przerwy wywiązało się wiele sympatycznych rozmów z autorką książki. W drugiej, bardziej swobodnej części spotkania, doszło do wymiany doświadczeń i praktycznych porad, stanowiących odpowiedź na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Pytania dotyczyły gatunków roślin nadających się do ogrodu japońskiego, wymagań poszczególnych roślin, a także prośby o praktyczne rady w celu wyeliminowania problemów, z jakimi spotykali się w swojej praktyce właściciele ogrodów przydomowych. Poruszono również kwestię możliwości odwiedzenia Ogrodu Botanicznego „Elżbietówka” w Brzeźnie. Zebrani otrzymali zaproszenie do odwiedzenia tego ogrodu w miesiącu maju.
Na zakończenie spotkania była możliwość zakupu książki i otrzymania wpisu ze specjalną dedykacją autorki.
Jerzy Osypiuk