Panie Tomaszu od lutego jest Pan kierownikiem Posterunku Policji w Nekli. Proszę krótko opowiedzieć o sobie.
Mam 39 lat i jestem absolwentem Zespołu Szkół Rolniczych we Wrześni im. gen. dr Romana Abrahama. Odbyłem zasadniczą służbę wojskową. Jestem żonaty i mam dwóch synów. Od 1998 roku jestem funkcjonariuszem KPP Września, przez pięć lat pracowałem w Zespole Patrolowo – Interwencyjnym. Pozostały okres, tj. do 14 lutego 2014 roku przepracowałem w Wydziale Kryminalnym Referatu Dochodzeniowo Śledczego. Od 15 lutego br zostały mi powierzone obowiązki Kierownika Posterunku Policji w Nekli.
Czy zaaklimatyzował się Pan już w nowym miejscu pracy?
W każdym miejscu pracy można się szybko zaaklimatyzować, jednak wszystko zależy od osób z którymi się współpracuje. Jeśli chodzi o funkcjonariuszy PP Nekla to myślę, że powoli się docieramy. Jestem zadowolony z nowego miejsca pracy i podległych mi policjantów. Pozostaje mi mieć tylko nadzieję, że społeczność gminy Nekla przyjmie moją osobę pozytywnie. Jestem otwarty na współpracę z każdym kto się do nas zgłosi, czy to w rozwiązaniu problemu czy też udzielenia pomocy.
Czym różni się policja powiatowa od zwykłych posterunków?
Poza rozmiarami budynku praktycznie niczym. W strukturze KPP wydzielone są odrębne piony: kryminalny i prewencyjny. Każda z tych służb zajmuje się konkretnym typem przestępstw czy wykroczeń. Posterunek natomiast jest samodzielną jednostką, gdzie policjanci zakresem swej wiedzy muszą obejmować zagadnienia zarówno kryminalne jak i prewencyjne. Pozwala to na solidną i rzetelną obsługę interesantów.
Czy wg Pana Gmina Nekla bezpieczną miejscowością? Czy mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie? Jak wypada na tle ościennych miejscowości jeśli chodzi o przestępczość ?
Pracując w KPP pełniłem dyżury tzw. zdarzeniowe podczas których przyjmuje się procesowo fakt zaistnienia przestępstwa. Z perspektywy ostatnich 10 lat mogę powiedzieć że służbowo gminę Nekla odwiedzałem bardzo rzadko, co świadczy o tym że teren za który jestem odpowiedzialny jest terenem bezpiecznym. Ze statystyk wynika, że zaistniałe poważne przestępstwa, są w 100% wykryte. Ilość popełnianych czynów karalnych na terenie gminy Nekla jest mała, co cieszy. Cieszy też fakt, że wykrywalność i praca tutejszych funkcjonariuszy plasują w rankingu powiatu wrzesińskiego posterunek w ścisłej czołówce.
Ilu dzielnicowych przypada na Gminę Nekla i jak to wygląda jeśli chodzi o rozmieszczenie rewirów?
W PP Nekla pracuje obecnie dwóch dzielnicowych tj. sierż. Karol Krasiński – miasto Nekla i Kokoszki , oraz mł. asp. Marek Zdrojek, któremu podległe są pozostałe wioski gminy Nekla. Nadto dwóch funkcjonariuszy Zespołu Prewencji ; st. post. Bartosz Wachowiak i st.post. Kamil Wietecki.
Jaka kara czeka osobę która niszczy mienie publiczne? (wywracanie koszy na śmieci, niszczenie rozkładu pks, obracanie znaków drogowych, potrzaskane butelki na ulicy)?
Tutaj przytoczyć tylko można treść poniższego art. 124 kodeksu wykroczeń, oraz w przypadku szkód wyższej wartości art. 288 kodeksu karnego Art. 124. Umyślne niszczenie lub uszkadzanie rzeczy cudzej
§ 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Art. 288. Zniszczenie rzeczy
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Czy były jakieś wykroczenia które się często powtarzały? Kto sprawia więcej trudności: młodzież czy dorośli?
Bolączką jest fakt niszczenia infrastruktury drogowej oraz miejsc użyteczności publicznej. Każdy z nas chciałby poruszać się po drogach dobrze oznakowanych, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo w ruchu. Osoby niszczące znaki nie zdają sobie sprawy, że za chwile tą drogą mogą jechać oni sami, czyli krzywdę robią sami sobie. Przy okazji powstają wymierne szkody, które będzie należało naprawić. Pieniądze będą pośrednio pochodzić od samych sprawców.
Czy mógłby Pan nam udzielić informacji jak wiele wypadków drogowych było na terenie Gminy Nekla w ubiegłym roku? Jaka jest liczba ofiar oraz rannych w tych wypadkach?
W ubiegłym roku zanotowano znaczny spadek ilości zdarzeń drogowych w stosunku do 2012 roku i tak : w 2012r. zgłoszono 77 kolizji i 4 wypadki natomiast w 2013r. Zgłoszono 39 kolizji i 2 wypadki. W wyniku tych zdarzeń w ubiegłym roku nie zginęła żadna z osób uczestniczących w wypadkach a ranne zostały 2 osoby.
Jak często uczestnikami wypadków byli piesi lub rowerzyści?
W 2013 roku nie odnotowano zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.
Co sprawia najwięcej problemów w codziennej pracy policjanta?
Policjantem jest się 24 godziny na dobę i nie jest się osobą anonimową. Ponadto zawiłość przepisów oraz ich stosowanie i dokumentowanie jest dość uciążliwe - jednak koniecznie.
Czy w czasie patrolowania i w czasie akcji używał Pan broń palną?
Należy zaznaczyć że broń palna jest środkiem przymusu bezpośredniego, której można użyć w ostateczności. Jej użycie jest obwarowane licznymi przepisami. Ja w trakcie służby nie musiałem używać broni palnej z czego jestem bardzo zadowolony. Nie oznacza to jednak że broń rdzewieje. Każdy policjant uczestniczy w szkoleniach strzeleckich.
Karać czy pouczać? Co Pana zdaniem więcej skutkuje?
Jestem za stosowaniem kar wobec sprawców tych czynów zabronionych, które są uciążliwe społecznie. Z drugiej strony jednak za czyny których szkodliwość jest znikoma uważam,że można stosować pouczenia.
Co chciałby Pan przekazać mieszkańcom? (informacje, prośby lub apele)
Policja jest od tego aby pomagać i chronić uczciwych mieszkańców. Jednak chcąc pracować dobrze muszą do nas spływać informacje – my nie możemy być wszędzie dlatego prosimy aby mieszkańcy byli naszymi oczami. Nawet błaha pozornie informacja czy spostrzeżenie może przyczynić się do zapobieżenia zaistnienia przestępstwa lub jeśli już do czynu takiego dojdzie do zatrzymania sprawcy.
Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy?
Największą satysfakcją w pracy Policjanta jest fakt, że ludzie którym udało się pomóc wychodzą z posterunku zadowoleni. A w przypadku gdy doszło do czynu zabronionego zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku.
Jakie są pana zainteresowania poza pracą zawodową?
Po pracy zajmuję się zielenią wokół domu oraz majsterkowaniem w garażu – obecnie zbieram brakujące mi części i przymierzam się do renowacji motoroweru z 1959 roku - Simson Sr2.
Dziękujemy za poświęcenie nam cennego czasu i życzymy sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Rozmowę przeprowadziła Anna Mantorska