Organizatorami konkursu "2014! Młodzi dla Wolności" było Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Kancelaria Prezydenta. Konkurs miał być zachętą dla uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności z całej Polski do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności - 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Miał za zadanie przybliżyć wiedzę o czasie przełomu i ostatnim 25-leciu. Polegał na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe były realizowane do końca kwietnia, a całą akcję wspierały biblioteki pedagogiczne, które dokonywały oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych.
Jury konkursowe, powołane w bibliotekach pedagogicznych w poszczególnych województwach, dokonały oceny blisko 400 różnorodnych prac i wyłoniło zwycięzców. Aleksandra Zaworska jest jedną z 18 laureatek konkursu plastycznego na plakat. Nagrodą w tym konkursie było uroczyste spotkanie wszystkich Laureatów konkursu w Pałacu Prezydenckim. Tego dnia Pan Prezydent wspólnie z małżonką Anną Komorowską spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989 r.
W spotkaniu uczestniczył także Jan Lityński – doradca prezydenta, wiceministrowie w MEN: Joanna Berdzik i Tadeusz Sławecki.
Pan Prezydent słowami: "Chciałbym wam życzyć tego, abyście nie zrezygnowali z kochania wolności i nigdy nie wyrzekli się rozumienia i współodpowiedzialności za polską wolność" podkreślił znaczenie tamtych wydarzeń mających wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość.
W trakcie uroczystości Prezydent RP wręczył wyróżnienia szkołom, które najbardziej zaangażowały się w projekt, natomiast podziękowania indywidualne laureaci otrzymali z rąk Pana Jana Lityńskiego – doradcy prezydenta RP. Aleksandra miała okazję zwiedzić Pałac Prezydencki, a niezapomnianych wrażeń dostarczył koncert Kamila Bednarka. Całość uroczystości zakończył wykwintny lunch na tarasie pałacu.
Zbieg wszystkich zdarzeń – wyjątkowi ludzie, 25 Rocznica Pierwszych Wyborów Demokratycznych, temat projektu, miejsce spotkania podsumowujące konkurs – sprawił, że poczuliśmy się docenieni i zaszczyceni. Towarzyszące nam emocje i wrażenia na długo pozostaną w pamięci.
Ola przez trzy lata systematycznie i twórczo uczestniczyła w zajęciach kółka plastycznego, brała udział w otwartych plenerach malarskich, opiekowała się również przedszkolakami podczas organizowanych dla nich warsztatów i plenerów plastycznych.
Olu, dziękuję Tobie za wzorową współpracę i jeszcze raz gratuluję sukcesu!
Dziękuję, Pani Urszuli Paszkowskiej - Kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni za sprawną koordynacją I etapu konkursu.
Aldona Kubacka