27 maja br. przypadła 25. rocznica pierwszych wyborów do rad gmin, które zostały zarządzone przez premiera Tadeusza Mazowieckiego. Z tej okazji oraz upamiętniając 15.rocznicę przywrócenia praw miejskich Nekli w Hotelu Nekla odbyła się okolicznościowa uroczystość. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. byli burmistrzowie, przewodniczący rad gminy, byli radni oraz sołtysi. W podziękowaniu za wieloletnią pracę burmistrzowie: Ryszard Kordus, który pełnił również funkcję wójta, zanim Nekla odzyskała prawa miejskie, Marian Balicki oraz Roman Grychowski otrzymali pamiątkowe statuetki. Dostali je również osoby pełniące stanowisko przewodniczącego rady gminy. Podczas spotkania mówiono o sukcesach, historii samorządu oraz osiągnięciach wypracowanych podczas minionych 25 lat. Burmistrz Karol Balicki w swoim przemówieniu podkreślał dynamiczny rozwój gminy, ale także szanse na przyszłość. Marian Balicki, Burmistrz Miasta i Gminy Nekla w latach 2002-2007 podziękował wszystkim pracownikom urzędu miasta i gminy, radnym, sołtysom, pracownikom jednostek samorządowych, organizacjom politycznym, społecznym, stowarzyszeniom działającym na terenie gminy za wspólne przepracowanie 17 lat. Z kolei Ryszard Kordus, wójt Nekli w latach 1990-2000 i burmistrz w latach 2000-2002 tak wspominał początki samorządu: 25 lat temu niewielu z nas przypuszczało, że tak Nekla będzie wyglądać po ćwierćwieczu. A że to się stało to zasługa tych wszystkich, którzy tutaj są, a także tych, których tutaj nie ma. Wtedy musieliśmy się uczyć na nowo, bo te zasady gospodarowania, które były przed rokiem 1990, nie sprawdzały się. Bardzo ważnym wydarzeniem w 25-leciu było przywrócenie praw miejskich, o którym wspominał Roman Kuszak, ówczesny przewodniczący rady gminy. To właśnie on w 2000 r. odbierał z rąk premiera Jerzego Buzka akt nadania statusu praw miejskich Nekli.
Natomiast pierwszy przewodniczący rady gminy kadencji 1990-1994 Jerzy Osypiuk podkreślał, że to pierwsze lata samorządności były bardzo trudnym okresem: uczyliśmy się demokratycznych zachowań. Była euforia, była radość, było poczucie odpowiedzialności, ale też ostre ścieranie się poglądów. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna, przedstawiona przez Sebastiana Mazurkiewicza, ukazująca ludzi zaangażowanych w tworzenie samorządu lokalnego, najważniejsze wydarzenia, inwestycje oraz organizacje społeczne minionego ćwierćwiecza. Nie zabrakło także humoru zaczerpniętego z pierwszych wydań „Przeglądu Nekielskiego”, np. w 1991 r. Nekielski Ośrodek Kultury informował, że posiada na sprzedaż 100 wolnych działek budowlanych na księżycu.
Uroczystość stanowiła także okazję do zaprezentowania członków nowopowstałej młodzieżowej rady gminy, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Obchody 25-lecia samorządu Nekielskiego oraz 15. Rocznicy odzyskania praw miejskich zakończyło spotkanie autorskie Michała Pawełczyka, autora publikacji "Ziemia Nekielska w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19".
AM