W niedzielę, 30 sierpnia, odbyły się Dożynki Miejsko – Gminne, będące dziękczynieniem rolników za ukończenie żniw i zebrane plony.
Zgodnie z tradycją obchody rozpoczął barwny korowód, prowadzony przez mażoretki i Orkiestrę Dętą Nekielskiego Ośrodka Kultury. Zespół folklorystyczny „Nadwarcianie” niósł wieniec gminny, a starostowie dożynek, Henryka Pokładecka oraz Piotr Kostrzewski, miód i chleb. Za nimi podążały poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, przedstawiciele władz gminy, rolnicy oraz mieszkańcy gminy. Korowód zamykały maszyny rolnicze Ryszarda Begiera z Nekli oraz Daniela Waligóry z Targowej Górki, a także asysta konna ze Stajni Gronówka w Barczyźnie.
W nekielskim Parku odbyła się uroczysta msza św. polowa, celebrowana przez proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Nekli, Wojciecha Schejna. W trakcie mszy zostały poświęcone chleby, będące symbolem pracy rolników, które później Burmistrz Miasta i Gminy Nekla, Karol Balicki, starostowie dożynek oraz przedstawiciele władz gminy „dzielili sprawiedliwie” wśród mieszkańców i zaproszonych gości.
Po mszy św. rozpoczęły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, prowadzone przez zespół folklorystyczny „Nadwarcianie”. Nie zabrakło tańców ludowych, obtańcowania wieńca dożynkowego oraz rzucania ziarna. Oficjalna część uroczystości zakończyła się przemówieniami burmistrza i zaproszonych gości.
Część artystyczna rozpoczęła się prezentacją gwary poznańskiej w wykonaniu uczniów ze szkół w Zasutowie i Targowej Górce, które zostały przygotowane w ramach projektu „Godumy po naszymu – pomagamy przetrwać tradycji”. Ogromną atrakcją i okazją do wspólnych żartów i śpiewów był występ Kabaretu Grzegorza Stasiaka i grupy Fest, którzy zapewnili słuchaczom dużą dawkę śląskiej muzyki i dowcipów.
Podczas całej imprezy, przy dożynkowych kurach, wykonanych ze słomy i kukurydzy, prowadzone były zajęcia dla dzieci z animatorem: nie zabrakło ogromnych baniek mydlanych, układania budowli ze słomek konstrukcyjnych czy zabaw z wielobarwną chustą. Można też było korzystać ze stoisk promocyjnych, dmuchanych zamków oraz stoisk gastronomicznych.
Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Power Play, który w rytmach disco – polo, dance i pop porwał liczną nekielską publiczność do zabawy. Godzinny występ zapewnił słuchaczom wiele emocji, a najwięksi fani mogli liczyć na płyty z autografem wokalisty zespołu.
Po koncercie odbyło się losowanie nagród głównych w loterii fantowej, która jak co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników dożynek. Wygrać można było m.in. zmywarkę, rower miejski, dwie palety kostki brukowej, ekspres do kawy czy aparat cyfrowy. Szczęśliwcom nagrody wręczali starostowie dożynek z burmistrzem. Zakończeniem święta była zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.
Dożynki miejsko – gminne to czas podziękowań dla rolników za ogromną pracę, jaką przez cały rok wkładają w uprawę roli i zbiory plonów. To również doskonała okazja do świętowania i wspólnej zabawy. Niezwykle cieszy fakt, że tegoroczne święto plonów przyciągnęło wielu miłośników, nie tylko mieszkańców gminy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tegorocznych Dożynek.