W niedzielę, 4 października 2015 roku, w Skałowie (gmina Kostrzyn) odbyło się uroczyste otwarcie Schroniska dla Zwierząt. Uroczystość zaplanowano właśnie w tym dniu, ponieważ jest to Światowy Dzień Zwierząt, którego obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić, że „ zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” (Ustawa o ochronie zwierząt z 21.08.1997 r z późn. zm.).
Schronisko dla Zwierząt w Skałowie zostało wybudowane dzięki staraniom i finansowaniu Związku Międzygminnego „Schronisko dla Zwierząt”, utworzonego przez 11 gmin członkowskich.
Do Związku należą gminy: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz. Przedstawiciele tych gmin brali czynny udział w przygotowaniu i pracy nad wspólnym projektem. Celem działań od początku było dobro zwierząt wpisane w politykę gminnych programów zapobiegania bezdomności. Inwestycję współfinansował także Powiat Poznański.
Gospodarzem uroczystości byli burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących Związek.. W uroczystości udział wzięli także m.in. posłowie Bożena Szydłowska i Tadeusz Dziuba, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak, Przewodniczący Rad Gmin należących do Związku, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Po krótkiej ceremonii otwarcia i symbolicznego przecięcia wstęgi, zgromadzeni mogli podziwiać nowo otwarty obiekt.
Coraz częściej zwraca się uwagę na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt, na potrzebę ochrony ich praw. Więcej uwagi poświęca się także warunkom, w jakich przebywają zwierzęta w schroniskach i wyznaczaniu ich dobrostanu. Schronisko dla Zwierząt w Skałowie wpisuje się w te standardy jako nowoczesny ośrodek adopcyjny, u którego podstaw stoi przede wszystkim dobro zwierząt, który poza bardzo dobrymi warunkami technicznymi, stawia na wykwalifikowanych pracowników i specjalistów. Poza przygotowywaniem psów do życia w nowych domach, Schronisko będzie przygotowywać osoby adoptujące oraz oferować im bezpłatne szkolenia i pomoc w ewentualnych problemach behawioralnych. Wszystko po to, by zwierzęta trafiły do dobrych domów i nie wróciły do schroniska.
Działalność Schroniska dla Zwierząt w Skałowie – co robimy?
Już przed otwarciem Schroniska rozpoczęliśmy koordynację systemu zapobiegania bezdomności i edukację w gminach należących do Związku. Poza udziałem w festynach gminnych i promowaniem Schroniska, rozpoczęliśmy działania dotyczące ogólnej powszechności numerów alarmowych w gminach w przypadku zgubienia/znalezienia zwierzęcia lub wypadku drogowego z udziałem zwierząt. Takie informacje otrzymują Mieszkańcy gmin.
Pracujemy nad tym, by poza stroną Schroniska, lokalne numery alarmowe dostępne były na stałe w urzędach gmin, na stronach internetowych i lokalnej prasie. Odnajdywanie zagubionych zwierząt mają dodatkowo wspierać facebookowe strony „Zgubione/ znalezione Zwierzęta” założone dla każdej gminy członkowskiej Związku i prowadzone przez naszych pracowników i wolontariuszy.
Misją Schroniska jest także edukacja. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Ewy Naworol, z okazji otwarcia Schroniska, w każdej gminie należącej do naszego Związku, przeprowadzona zostanie akcja „My Nie Gryziemy”, dotycząca profilaktyki przeciw- pogryzieniowej i ucząca dzieci w wieku szkolnym zachowania się w różnych sytuacjach z udziałem zwierząt. Fundacja prowadzi tą akcję bezpłatnie i już dziś rekomendujemy ją także dla pozostałych szkół, które mogą zgłaszać chęć udziału w akcji przez stronę www.ewanaworol.org.
Przy Schronisku działa już także Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, które wspiera działalność placówki, między innymi przez tworzenie biblioteki otwartej dla wolontariuszy i mieszkańców gmin.
Naszym zamiarem jest aby schronisko w Skałowie było swoistym centrum skupiającym wokół siebie ludzi kochających zwierzęta, a także wrażliwych na niedole psów porzuconych przez człowieka. Naszym atutem jest posiadanie bardzo dużego terenu, przekraczającego 5 ha. Schronisko w Skałowie będzie otwarte, zarówno dla osób odwiedzających, jak i dla wolontariuszy i wszystkich tych, którzy mają ciekawe pomysły na jego działalność.
Zamierzamy także podjąć bliską współpracę z instytucjami edukacyjnymi, jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, technika weterynaryjne , czy przede wszystkim ze szkołami podstawowymi i gimnazjami z gmin członkowskich Związku.
Jednym z naszych głównych priorytetów będzie praca z dziećmi i młodzieżą, aby już od podstaw wykształcić w nich szacunek do zwierząt i odpowiedzialność. Przyczynić się to ma do zmniejszenia skali bezdomności zwierząt w przyszłości.
Możliwości techniczne
Przy opracowywaniu projektu architektonicznego staraliśmy się wykorzystać doświadczenia z nowo wybudowanych schronisk, które zwiedziliśmy, między innymi schroniska w Koszalinie, Szczecinku, Wrocławiu, Lublinie i Piotrkowie Trybunalskim. Bardzo cenna dla nas była wizyta w berlińskim schronisku Tierheim. To schronisko działające od 2002 roku jest oczywiście dla nas, ze względów finansowych, nieosiągalnym wzorcem, ale wiele pomysłów i rozwiązań jesteśmy w stanie wykorzystać.
Oprócz budynków o nowoczesnej architekturze, gdzie zwierzęta będą miały w miarę możliwości komfortowe warunki ( m.in. podgrzewana podłoga w części sypialnej – rozwiązanie bardzo ekonomiczne, praktyczne i przyjazne dla zwierząt ) będzie dużo przestrzeni zapewniającej miejsce do spacerów z psami schroniskowymi. Są dwa pawilony, w każdym po 26 boksów oraz budynek kwarantanny z 14 boksami. Jest w nich miejsce na około 250 psów. Każdy pawilon jest wyposażony w ogrodzony teren do wybiegania się psów. Ponadto będzie duża wybiegania dla osób z psami spoza Schroniska, wyposażona w sprzęt do rekreacji psów, a także w staw z wodą do pływania. Jako jedni z nielicznych w Polsce będziemy posiadali w budynku głównym salę edukacyjną dla realizacji projektów edukacyjnych.
Zamierzamy prowadzić także działalność komercyjną. Jeden wyodrębniony pawilon będzie nowoczesnym hotelem dla psów. Dla zwierząt spoza schroniska będzie także piec krematoryjny i cmentarz, aby w sposób godny każdy właściciel czworonoga mógł się pożegnać ze swoim przyjacielem.