20 października w Kostrzynie Wielkopolskim odbywa się uroczysty przemarsz z pochodniami, czyli capstrzyk, mający uczcić pamięć 28 mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic, rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 r.
Aresztowania Polaków rozpoczęły się 18 października, według wcześniej przygotowanych list. Rodziny aresztowanych interweniowały u miejscowych Niemców, próbując ocalić swoich bliskich, niestety bezskutecznie. W piątek 20 października ok. godz. 14:00 do Kostrzyna przybył oddział Einsatzkommando 15, pod dowództwem Franza Sommera, który rankiem tego samego dnia dokonał egzekucji na mieszkańcach Środy Wlkp. On też stanął na czele sądu doraźnego, który oskarżył aresztowanych o zabicie 103 Niemców. Po rozprawie skazani zostali odprowadzeni na Rynek, gdzie odbyła się egzekucja. Wśród rozstrzelanych znalazło się 5 osób, związanych z gminą Nekla:
- Władysław Kryślak (ur. 1888 r.) – zastępca Komendanta Policji Państwowej w Nekli,
- Gerard Linke (ur. 1910 r.) – nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Nekli,
- Jan Nowak (ur. 1881 r.) – kierownik tartaku w Nekli,
- Feliks Walkowiak (ur. 1900 r.) – zastępca naczelnika stacji PKP w Nekli,
- Ignacy Wróblewski (ur. 1890 r.) – kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej w Nekli.
W uroczystościach z okazji 77. rocznicy tych tragicznych wydarzeń uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Nekla Karol Balicki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Nekla Czesław Kozielski. Capstrzyk, czyli pochód z pochodniami przeszedł ulicami Kostrzyna. Burmistrzowie Kostrzyna i Nekli złożyli kwiaty w Domu Katolickim pod tablicą z nazwiskami pomordowanych oraz przy figurze Matki Boskiej z Dzieciątkiem przy ul. Średzkiej. Główna część uroczystości odbyła się na Rynku, przed pomnikiem walki i męczeństwa, stojącym w miejscu zbrodni dokonanej przed laty. Tam, po przemówieniu burmistrza Kostrzyna Szymona Matyska, modlitwie w intencji pomordowanych oraz minucie ciszy na ich cześć, delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika. Uroczystość zakończyła się odśpiewanym Roty.