Co dalej po referendum?
Szanowni Mieszkańcy Gminy Nekla,
w konsekwencji decyzji podjętej przez Państwa w drodze referendum lokalnego, w dniu 18 stycznia br. odbyła się Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego przy udziale społeczeństwa, podczas której zaprezentowałem wstępną koncepcję zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego. W związku z faktem, iż na posiedzeniu tejże komisji, nie zgłoszono żadnych innych propozycji zagospodarowania pałacu, zaprosiłem wszystkich mieszkańców naszej gminy do składania pomysłów i sugestii w przedmiotowym temacie do końca lutego br.
W wyniku tych konsultacji społecznych wpłynęły trzy oferty, w tym dwie identyczne, podpisane przez osoby fizyczne oraz jedno stowarzyszenie. Generalnie dotyczyły one propozycji zagospodarowania części pałacu na potrzeby dziennego ośrodka wsparcia dla seniorów oraz utworzenia szeroko rozumianego „centrum kultury”.
Jednocześnie informuję, iż na ukończeniu jest procedura wyłonienia firmy projektowej, która wykona dokumentację techniczną remontu pałacu i wozowni.
Po sporządzeniu projektu technicznego i poznaniu niezbędnego zakresu oraz kosztów remontu pałacu, będziemy mogli przeprowadzić kolejne konsultacje społeczne w tym temacie. Wtedy też będziemy mieć warunki do „dopasowania” poszczególnych etapów remontu pałacu do możliwości pozyskania środków zewnętrznych oraz zdolności finansowych budżetu gminy.
Informuję, iż w celu wypełnienia Państwa woli wyrażonej w referendum, rozpocząłem procedurę zmierzającą do zakupu zespołu pałacowo–parkowego w Nekli, czego pierwszym etapem jest podpisanie porozumienia z kancelarią prawną reprezentującą spadkobierców rodziny Żółtowskich.
Burmistrz Miasta i Gminy Nekla
Karol Balicki