Na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która 2 września 2016 weszła w życie, samorządy mają rok na usunięcie wszelkich nazw propagujących komunizm. Zgodnie z dokumentem o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw. Obecnie istniejące nazwy mają być zmienione w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat zgodnie z ustawą. Jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nawy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam.
Ustawa ta wymaga w kontekście naszej gminy zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego. Są cztery propozycje tej zmiany:
1. Ignacego Jana Paderewskiego
2. Ks. Edmunda Bartosiaka
3. Stefana Leszczyńskiego
4. Długa.
Radni (Grzeszczyk, Kubiaczyk, Kuszak) obejmujący swymi okręgami wyborczymi wspomnianą wyżej ulicę proponujemy, aby zapoznać się z tymi nazwami i zastanowić się nad ich wyborem. W najbliższym czasie będziemy zbierać Państwa opinie w postaci podpisów pod propozycjami tej nazwy. Wola Państwa w postaci konkretnego wyboru zostanie uszanowana.
Roman Kuszak