W poniedziałek 15 kwietnia na swym kolejnym posiedzeniu zebrała się Komisja Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego, aby zaopiniować treści uchwał, które będą przedmiotem obrad najbliższej sesji oraz zrealizować jedno zagadnienie, które było w planie komisji na ten rok.
Panie Grażyna Prokop oraz Anna Węclewska reprezentujące Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną we Wrześni dokonały oceny stanu sanitarno –epidemiologicznego mieszkańców gminy i przedstawiły działania w zakresie edukacji prozdrowotnej.
W roku ubiegłym w 45 przeprowadzonych kontrolach dokonano przeglądu 59 obiektów naszej gminy pod względem przestrzegania zasad higieniczno-sanitarnych, a także w związku z tzw. „aferą solną” i przypadków zatruć skażonym alkoholem na terenie naszego kraju. Kontrole te potwierdziły przypadki, gdzie sprzedawano, bądź przerabiano produkty zawierające sól wypadową. Nie stwierdzono handlu skażonym alkoholem.
Stan wodociągów na terenie gminy jest dobry i wszystkie ujęcia (5) produkują wodę przydatną do spożycia. Jedynie wodociąg w Stroszkach dostarczał wodę, która miała nieznacznie przekroczenie norm, ale i tak stan jej nie zagrażał w najmniejszym stopniu zdrowiu odbiorców.
Obiekty użyteczności publicznej wg oceny sanepidu są w dobrej kondycji sanitarnej, a kontrole dotyczyły czynników szkodliwych dla zdrowia i ochrony przed nimi, niebezpiecznych substancji chemicznych i oceny ryzyka zawodowego. Pracownicy są świadomi wszelkich zagrożeń i stosują na swych stanowiskach środki zabezpieczające ich przed utratą zdrowia.
Na terenie gminy nie ma zagrożeń rakotwórczych, zaś w roku ubiegłym stwierdzono jedną chorobę zawodową na tym obszarze.
Pod względem epidemiologicznym występowanie chorób wśród mieszkańców naszej gminy jest porównywalne z danymi w powiecie i nie było na naszym terenie ognisk chorób zakaźnych.
W obiektach oświatowo-wychowawczych są zachowane podstawowe warunki sanitarne i wdrażanych jest wiele programów dotyczących promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży.
Ponadto radni zaopiniowali pozytywnie przygotowane projekty uchwał. Dotyczyły one sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, wyrażenia zgody na wykorzystanie herbu naszej gminy, a także nabycia nieruchomości i zbycia mienia komunalnego. Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy użyczenia stadionu sportowego i zmian w tegorocznym budżecie.
W punkcie „wolne głosy i wnioski” poruszano kwestie pojemników w obiektach niezamieszkałych (Kaźmierczak) i tych nieruchomości, które zostaną zamieszkałe w najbliższym okresie (sołtys Starczanowa Świdurski). Właściciele wspomnianych obiektów nawiązywać będą umowy na dotychczasowych zasadach, a nowi użytkownicy swych mieszkań ponosić będą opłaty na podstawie złożonej deklaracji.
Stanisław Nowak poruszał sprawy dróg powiatowych w obrębie Gąsiorowa i reszty gminy, a Tadeusz Każmierczak pytał o termin przetargu na modernizację ulicy Chopina i zakończenia prac drogowych w rejonie ulicy Starczanowskiej. Przetarg odbędzie się po weekendzie majowym, odbiór techniczny wspomnianych odcinków ulic odbędzie się pod koniec kwietnia, zaś stan dróg będzie przedstawiony zarządcy tych nawierzchni.
Szanse rozpoczęcia budowy sali w Zasutowie interesowały radnego Kozielskiego. Burmistrz poinformował, ze informacji na ten temat będzie mógł udzielić po rozstrzygnięciu wspomnianego wyżej przetargu na wykonanie ulicy Chopina.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak