22 października odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty Kultury i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Gminy Nekla. Porządek obrad implikował z tematyki najbliższej sesji.
Zrealizowano kolejny punkt z przyjętego na ten rok planu pracy komisji, który dotyczył alternatywnych rozwiązań kwestii przedszkola i NOK na wypadek zwrotu mienia byłym właścicielom zespołu pałacowego.
Obszernego omówienia tego zagadnienia dokonał burmistrz, stwierdzając najogólniej, że na chwilę obecną o obie te placówki nie musimy się martwić, gdyż proceduralne kwestie ewentualnego zwrotu mienia są sprawą dość odległą.
W kwestii infrastruktury, to oba budynki będące siedzibą wspominanych placówek są w stanie krytycznym i czas, aby pomyśleć nad nowym rozwiązaniem, aby nie inwestować w coś, co nie jest własnością gminy.
Opracowany kilka lat temu projekt, który kosztował 100 tys. nie jest realny do urzeczywistnienia, gdyż jego kosztorys opiewa na kwotę 13,5 mln złotych. Ponadto nie wiadomo, jaka będzie przyszłość przedszkoli prywatnych w naszej gminie? Niedawno miały to być dwie placówki, a okazuje się, że w najbliższym czasie powstanie tylko jedna. Drugą kwestią, determinującą budowę przedszkola jest sprawa przyjęcia przez szkoły 6-latków od roku 2014. Czy tak się stanie, jeszcze nie ma pewności?
Na chwilę obecną rozważana jest budowa 6-oddziałowego przedszkola z możliwością rozbudowy o kolejne oddziały. Na przyszły rok opracowany zostanie nowy projekt w oparciu o do tej pory istniejący, ale nie przewyższający kwoty 4 mln.
Nadzieją jest nowe expose premiera, w którym zakłada zwiększenie dotacji do żłobków i przedszkoli, ale czy tak się stanie, to nie wiadomo?
Tak więc jest wiele niewiadomych odnośnie tego zagadnienia, ale myślimy nad tym, aby obie wspomniane wyżej kwestie nie były dla społeczeństwa uciążliwe-stwierdził burmistrz.
Ponadto zaopiniowano projekty uchwał dotyczących zbycia mienia komunalnego, wykorzystania herbu gminy i Programu Ochrony Środowiska na lata 2012-2015.
Radni zwrócili uwagę na kilka kwestii, które nie mają związku z naszą gminą i należy wspomniany wyżej dokument nieco skorygować.
Ponadto radni zaopiniowali pakiet czterech uchwał dotyczących wywozu nieczystości stałych. Jak wiadomo od lipca 2013 dotychczasowe umowy wywozu nieczystości nie będą już obowiązywać i ten problem będzie w gestii gminy, a mieszkańcy wszelkie zobowiązania pieniężne z tego tytułu uiszczać będą na konto urzędu gminy.
Pozytywnie zaopiniowano też projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki umownej, regulaminu targowiska, utworzenia stałych obwodów głosowania i wyznaczenia siedzib obwodowych komisji wyborczych oraz zmian w budżecie.
W wolnych głosach i wnioskach radny Kaźmierczak pytał o kostkę, która została zdjęta z targowiska. Burmistrz oznajmił, że w ramach funduszu sołeckiego wykorzystana będzie do budowy chodnika w Gąsiorowie. Pan Nowak po raz kolejny apelował o naprawę dróg powiatowych w gminie a podziękowania za namalowanie pasów na drodze Targowa Górka-Bukowy Las od mieszkańców Targowej Górki przekazał radny Kozielski.
Komisja zapoznała się treścią pisma dotyczącego protestu mieszkańców przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych na terenie naszej gminy.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak