W poniedziałek 24 czerwca obradowała Komisja Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego. Celem tego spotkania było zapoznanie się z treściami uchwał, które będą głosowane na najbliższej sesji. Ponadto radni zapoznali się z planami remontów szkół na najbliższe lata.
Zaopiniowano pozytywnie treści uchwał dotyczących sprzedaży mienia gminnego w Opatówku, przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowej odpłatności za wodę i ścieki, zatwierdzenia sprawozdania finansowego, zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu gminnego za rok 2013 i udzielenia absolutorium burmistrzowi, a także przystąpienia do partnerstwa międzygminnego oraz dokonania zmian w budżecie.
Członkowie komisji wraz z burmistrzem dokonali przeglądu szkół na terenie gminy, aby dowiedzieć się jakie są potrzeby tych palcówek pod względem inwestycyjno-remontowym.
Najpilniejszym zadaniem w Targowej Górce jest adaptacja starego poddasza na potrzeby izby pamięci narodowej, a także dostosowanie sanitariatów dla najmłodszych dzieci. Niezwykle ważną kwestią jest też odpowiednie zagospodarowanie i przystosowanie szatni do potrzeb uczniów.
W Zasutowie z kolei oprócz braku sali gimnastycznej mankamentem palcówki jest niedogrzanie sal szczytowych, zacieki przy rynnach i pojawiająca się wilgoć nad fundamentami szkoły. Sytuację tą mogłaby poprawić, poprzedzona odpowiednim audytem termomodernizacja całego budynku.
W Zespole szkół w Nekli planowany jest w tym roku remont małej sali gimnastycznej, a w następnych latach prace remontowe mają dotyczyć korytarza głównego i korytarzy bocznych w gimnazjum, stołówki, piętra szkoły podstawowej oraz pokoju nauczycielskiego.
W wolnych głosach i wnioskach radni pytali i zgłaszali uwagi dotyczące naprawy placu w sąsiedztwie sklepu Matteo, zapadającej się części chodnika na ulicy Dworcowej, stawu przy ulicy Słonecznej oraz składanych deklaracji do tzw. „ustawy śmieciowej” (Kuszak).
Radnego Nowaka zaś interesowały sprawy związane z bieżącą naprawą dróg gminnych i powiatowych.
Inwestycja przy wyżej wspomnianym placu rozpocznie się niebawem, poprzedzona akceptacją środków na ten cel przez radę i wyborze w drodze przetargu wykonawcy. Kwestia chodnika zgłoszona zostanie do zarządu powiatu, a dookoła stawu została wykoszona trawa i zostaną naprawione ławki. Na podstawie złożonych deklaracji okazało się, że na terenie gminy jest więcej zamieszkałych posesji, aniżeli wcześniej było wiadomo, zaś ilość zamieszkałych tam osób zostanie w stosownym czasie sprawdzona i zweryfikowana. Na postawie dotychczasowych złożonych deklaracji wynika, że z budżetu gminy musimy wyasygnować w drugim półroczu kwotę ca 50.000 zł, aby wywiązać się ze zobowiązań wobec zakładu, z którym podpisano umowę o wywóz śmieci i odpadów.
Remonty dróg gminnych są dokonywane na bieżąco, jeśli zaś chodzi o drogi powiatowe, to ich stan, jak również perspektywa ich naprawy pozostawia wiele do życzenia.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak