15 listopada gościliśmy w kawiarence szachowej Leona Miklosika. Tematem czwartkowych zajęć był Petrosjan.
" Botwinnik kiedyś powiedział: aby osiągnąć wybitne wyniki , oprócz talentu szachista musi posiadać trzy cechy - pracowitość, zdrowie i bojowy charakter. Petrosjan miał wszystkiego pod dostatkiem z wyjątkiem jednego - walecznego charakteru.
Początek szachowej drogi Petrosjana zaczął się w Domu Pionierów w Tbilisi, gdzie doświadczony nauczyciel, mistrz Ebralidze, umiał rozpoznać w uczniu niezwykłe zdolności. Z turnieju na turniej rosło mistrzostwo młodego Petrosjana. Demonstrował ponad wiek dojrzałą grę, dla której charakterystyczne były : wspaniałe zrozumienie pozycji, wyjątkowa intuicja i doskonała technika. W 1947 roku został mistrzem, a po dwóch latach po raz pierwszy otrzymał prawo występu w finale mistrzostw Związku Radzieckiego - zawodów, które dla wielu mistrzów pozostają nieosiągalnym marzeniem.
Niektórym nie podobał się jego styl gry : mało kombinacji, bardzo wielka racjonalność za szachownicą, czasem nadmierna pokojowość. Ale czym jest marny styl, skoro przynosi tak doskonałe rezultaty?
Mądra turniejowa taktyka pomogła mu lepiej od innych rywali rozłożyć siły na maratońskim dystansie turnieju pretendentów w 1962 roku na Curacao. A po roku zdał najtrudniejszy egzamin w swoim życiu - w meczu o mistrzostwo świata z Botwinnikiem, którego zwycięstwami nieraz się zachwycał. Sześć lat Petrosjan zasiadał na szachowym tronie. W roku 1975 po raz czwarty został mistrzem ZSRR, jak wcześniej demonstrując wirtuozowską technikę. Jego intuicja pracuje bezbłędnie, mistrzostwo obrony jest najwyższej klasy. Jak wcześniej zawsze wie , czego chce, ma się wrażenie, że wszystko ma wcześniej rozpisane. I nagle w mistrzostwach kraju 1976 roku miłośnicy szachów ujrzeli innego Petrosjana - śmiałego, zachwycającego i nawet ryzykownego. Zdobył tylko brązowy medal, ale charakter zademonstrował mistrzowski. Firmowym znakiem Petrosjana było oddawanie materiału - pionka lub jakości - za korzyść pozycyjną : lepsza strukturę lub oporny punkt."
Na szachowych zajęciach analizie została poddana Obrona Grunfelda (Petrosjan - Botwinnik) - 5 partia meczu o mistrzostwo świata 1963. Po wysłuchaniu komentarzy uczestników i krótkiej szachowej dyskusji Leon Miklosik tradycyjnie rozegrał symultanę.
Prelekcja Leona Miklosika 2007
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt